Şubat
2015
dekorasyon

Rahat, Sıcak, Samimi: Country Stili

Rahatlığına Düşkün Olanlara Hitaben

Yaşadığınız alanın sizin için ne ifade ettiği sorusuna en sık verilen cevaptır rahatlık. Huzura doğru bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız evinizde uygulayacağınız country stili tam size göre. Bu stil için çok şey yapmanız gerekmiyor. Toprak tonlarını tercih edip, yuvarlak formlu mobilyalara evinizde yer açmanız yeterli.

Rahatlığın ve basitliğin ön planda tutulduğu country tarzında yaşanmışlık hissi güçlüdür. Beyaza boyanmış veya eskitilmiş ahşap, açıkta sergilenen tavan kirişleri, ahşap lambri country stilinin bu hissi güçlendiren en belirgin özellikleri arasında yer alır. Evinizi country stiline göre dizayn etmeyi düşünüyorsanız, aynı renk paleti üzerinde ilerleyin. Kontrastlık yaratmayı düşünüyorsanız, seçeceğiniz rengin ortamda karmaşa yaratmaması önemli.

Country tarzının ikonlaşmış dekorasyon öğeleri arasında; antika kitaplar, antika eşyalar, beyazın hakim olduğu renk seçenekleri, kadife yastıklar, koleksiyonlar, taze çiçekler bulunur. Klasik görünümlü ahşap ve ferforje ağırlıklı mobilyalar bu tarz için daha uygundur.

Rahatlık country stilinin en önemli özelliklerinden biri olması nedeniyle koltuk seçiminde büyük minderleri olan, üzerinde uzun zaman geçirmeye elverişli olan koltuklar tercih edilir. Koltuk ve sandalye döşemelerinde, yastıklarda daha çok pamuk ve keten tercih edilir. Düz, çizgili, ekose veya çiçekli desenlerden zevkinize uyanları tercih edebilirsiniz.

Aydınlatmanın yeterli olduğundan ve odaya ferahlık kattığından emin olunmalı. Bunun için ferforje ayaklı abajurlar kullanılabileceği gibi, ferforje avizeler de tercih edilebilir.