Mart
2015
dekorasyon

Bahar Evlerin Kapısını Aralıyor

Baharın gelişini müjdeleyen güneşin yüzünü göstermeye başlamasıyla, soğuk kış günlerinin ağırlığı yavaş yavaş geride kalıyor. İlkbahar başlangıcında ruhunuz gibi eviniz de yenilenmeye ve tazelenmeye ihtiyaç duyuyor. Kışın kullandığınız eşyaları mevsime uygun hale getirecek şekilde düzenleyerek evinizi bahara hazırlayabilirsiniz.

Büyük bir bölümünü evde geçirdiğiniz kış aylarını geride bırakırken kendinizi bahara hazırladığınız gibi evinizi de bu mevsim geçişine hazırlayabilirsiniz. Bahar hazırlığı sadece gardırobunuzu ve kıyafetlerinizi düzenlemek anlamına gelmiyor. Evinizin genelinde yapacağınız değişikliklerle hem yaşam alanınızı yeniden dekore etme imkanına sahip olabilir hem de kışın karamsar havasından kurtulup evinize taze bir soluk getirebilirsiniz. Bahar hazırlığının başlangıcı ise tabi ki evi havalandırmaktan geçiyor…

Kışlıklar dolaplara kalkıyor

Kışın kullandığınız yorgan ve battaniyeleri bahar mevsimi için uygun olan pikelerle değiştirebilirsiniz. Kışlık kalın yatak örtülerinizi yıkadıktan sonra saklama dolabınızda muhafaza edebilirsiniz. Kışlık kıyafetlerinizi yıkayıp kaldırdıktan sonra mevsimlik kıyafetlerinizi dolabınıza yerleştirebilirsiniz. Bu süreçte kullanmadığınız kıyafetlerinizi de ayırarak yerinizi genişletme imkanına sahip olabilirsiniz. Kışın evinizi sıcak tutan halılarınızı temizleyip kaldırarak yerine birbirinden renkli ince kilimler serebilir ve evinizin dekorasyonuna katkıda bulunabilirsiniz. Kalın havlu ve bornozları yazlık olanlarla değiştirerek banyonuzda değişiklik yapabilirsiniz. Duş lifi, diş macunu, makyaj malzemesi, kurutma makinesi gibi kişisel eşyalarınızı gözden geçirebilir duruma göre yenileyebilirsiniz ya da kaldırabilirsiniz.

Boyayın, temizleyin, değiştirin

Bahar ayları badana boya yapmak için iyi bir fırsattır. Duvarlarınızı evinize enerji katacak olan açık renklerden seçebilir ve daha ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz. Koltuklarınızı ise havalandırarak ya da nemli bezle silip elektrik süpürgesi yardımıyla temizleyebilirsiniz. Koltuklarınızın üzerine iliştireceğiniz birkaç küçük renkli yastıkla ortama hareket kazandırabilmeniz mümkün. Kışlık perdelerinizi yıkayıp kaldırarak yerine ince kumaştan renkli perdeler asabilir ve evinizde bahara uygun bir dekorasyon geliştirebilirsiniz. Eğer perde yerine store tercih ediyorsanız, store’unuzu da temizleyebilirsiniz. Evinizin balkonunu temizleyerek bahar akşamlarında keyifle vakit geçireceğiniz bir yer haline getirebilirsiniz. Son olarak aydınlatıcılarınızı bahara uygun küçük renkli ve desenli abajurlarla değiştirerek evinizde dekoratif şıklık katabilirsiniz.

Çiçekler, bitkiler, aksesuarlar

Evinizde bahar havası estirmek için sümbül, lale gibi canlı çiçekleri evinizin belli köşelerine yerleştirebilir ve eve mis gibi kokuların yayılmasını sağlarken aynı zamanda dekorasyonda renkli bir etki yaratabilirsiniz. Sadece çiçeklerin kendisiyle değil, duvarınıza asacağınız çiçek desenli tablolarla da baharı evinizin dekorasyonuna dahil edebilirsiniz.