Haziran
2015
dekorasyon

Kır Evi Stili ile Yaza Hoşgeldin!

Yaz gelince içimize doğan aydınlık hissini bir kır evinden daha güzel ne anlatabilir ki? Hayalinizdeki ferah ortamların anahtarı bu stille döşenen evlerde hayat buluyor. Hazır yaza girerken, kır evi dokunuşlarıyla bulunduğunuz mekanlara keyif katın.

Stiller arasında yaratmış olduğu rahatlık hissiyle anımsanan kır stili özellikle yaz ayları için uygulanabilecek en iyi stillerin başında geliyor. Bu yaz Ege’de bir sahil kasabasına yerleşmeyi beklemektense evinizi bu stil ile dekore edip, huzuru yakalayabilirsiniz.

Sıcak ve samimi bir ortam denildiğinde akla ilk gelen stillerden olan kır evi stili denildiğinde beyaz, ahşap eşyalar ve eskitme mobilyalar akla ilk gelenlerden. Pastel ve toprak tonlarının hâkimiyet sürdürdüğü dekorasyonda, gösterişli mobilyaya da objelerin yerini konforlu eşyalar alıyor.

Yaz demek rahatlık demek... Kır stili de mobilya ve renk konularında rahatlığın ön planda tutulduğu bir anlayış. Söz konusu ev tekstil ürünleri olduğunda da çizgisinden taviz vermeden, keten, pamuk ve basma gibi doğal kumaşlar başlıca seçenekler arasında yer alıyor. Özellikle meyve ve çiçek desenli ürünler en tercih edilenlerden. Ekose desenli kumaşlar, koltuk üzerine atılan kareli ya da çizgili şallar da popüler ürünler arasında. Patch-work örtülerde stildeki yerini alıyorlar. Çok sık görülmese de denim türü ve dantelli kumaşlara da yer verilebilir.

Basit ve renkli aksesuarlar mekanlara hareket kazandırıyor. Hasır bir sepet, vazoya yerleştirilmiş kurumuş çiçekler, dresuarın kenarındaki odayı aydınlatan bir abajur evin şıklığına şıklık katmak için yeter de artar bile.

Stilin İpuçları

• Masif ya da eskitme mobilyalar

* Beyaz, krem ve bej gibi pastel tonlar

* Hasır sepetler, ahşap objeler

* Çiçekler

* Çiçek desenli ürünler

* Halı yerine kilimler