Ağustos
2015
renk

Yaz için serin renklerle ferahlayın

Yazın sıcakları ile birlikte ortamımızı kullanacağınız doğru renklerle serinletebiliriz. İşte size renklerle ferahlamanın yolları.

 

Duvar renklerinin kişinin ruh hali üzerindeki etkisi yadsınamaz. Yapılan araştırmalarda birçok kişi tarafından en çok tercih edilen rengin mavi olması gökyüzünün ve denizin mavi olduğunu düşünürsek şaşırtıcı değildir. Dyo kartelasında bulunan“Buz Mavisi” ortamlarda serinlik hissi yaratır. Mavi renk kendi ile en uyumlu kombin yapılabilen renklerdendir. Bu nedenle, “Buz Mavisi” rengini tek kullanmak istemezseniz yine Dyo kartelasından “Akvaryum” ile birlikte kullanabilirsiniz. “Akvaryum” daha koyu bir renk olduğundan, pencereli bölümlere veya kolonlara “Akvaryum” rengini, daha fazla boşluk bulunan düz duvarlara ise “Buz Mavisi” rengini kullanmalısınız. Bu iki renk, isimlerinden de anlaşılacağı gibi suyu çağrıştırır ve bu nedenle ferahlatır, deyim yerindeyse sıkıntıları alır götürür.

 

Mavi huzurun rengidir. Evimizde de maviyi, yaratmak istediğimiz etki ve uyumu göz önünde bulundurarak kullanabiliriz. Yatak odası ve salonda daha açık mavi tonlarını tercih ederken, mutfakta kilo alımını bir nebze olsun engellemek için koyu mavi tonlarından yana seçimlerimizi yapabiliriz. Dyo kartelasında bulunan “Gökçe” rengi, size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Bu renk saf beyaz ile oldukça iyi bir ikili olacak, ortamı ferahlatacaktır. Mavi, renk skalasında kahverengi ile karşılıklıdır. Bu nedenle kahverengi, özellikle de ahşap, mavi ile göz zevkinize hitap eden kombinasyonlar oluşturur.

 

Ferahlatıcı etkileri bulunan Dyo kartelasından “Serin Lila” hem ismiyle, hem de rengiyle sizi bunaltıcı sıcaklardan uzaklaştıracak bir başka renktir.
“Serin Lila” mor tonlarına daha yakın bir renk olduğu için asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştırır. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Konsantrasyonu arttırır.