Ağustos
2015
renk

Balkon sezonu çoktan açıldı

Yazın, sıcaklar ile birlikte daha fazla açık havaya ihtiyaç duyuyoruz. Apartman yerleşiminin oldukça yoğunlaştığı günümüzde, evimizde açık havaya kavuşmak için balkon ve teraslarımız tek seçeneğimiz oluyor. İster büyük, ister küçük olsun, balkon veya terasınızda görsel açıdan içinizi açan bir dekorasyon yaratmak mümkün.

 

Çiçekler
Çiçekler ve güzel bitkiler, bir balkonun olmazsa olmazıdır diyebiliriz. Balkonunuz hangi boyutta olursa olsun fark etmez, ortama uygun yerleştireceğiniz bitkiler hem dışardan görenleri, hem de ortamı pozitif yönde etkileyecektir. Yer kaplamaması için çiçeklerinizi balkonunuzun korkuluklarına dışardan gelecek şekilde askılı saksılar ile asabilirsiniz. Yer sorunu olanlar yine dik ve uzun saksıları tercih edebilirler. Renkli bir saksı panosu yapmayı hiç düşündünüz mü? Rengarenk boyayacağınız bir tahta pano üzerine askılıklar yardımı ile minik kova şeklinde saksılara çeşitli bitkileri ekebilir, ortamın havasını değiştirebilirsiniz.

 

Küçük Balkonlar
Birçoğumuzun balkonu arzu ettiğimizden daha küçüktür ama üzülmeyin, balkonunuzu geniş gösterecek bazı fikirlerimiz var. Öncelikle balkonunuzun duvarlarını Dyonun renk kartelasından seçeceğiniz açık tonlar ile boyayarak olduğundan geniş gösterebilirsiniz.
Ardından yer kazanmak için duvara yaslanan bir minder yapabilirsiniz. Hem rahat, hem de fazla yer kaplamayan bir seçenektir. Balkonunuz çok güneş alıyorsa, minik ve şık bir şemsiyeyi korkuluklara monte ederek görünümü güzelleştirebilirsiniz.

 

Ahşabı tercih edin
Diyelim ki balkon veya terasında yer problemi yaşamayan şanslı kişilerdensiniz. O zaman balkonunuza güzel mobilyalar yerleştirebilirsiniz. Mobilya seçerken ahşabı tercih etmeniz ortama bir sıcaklık katacaktır. Ahşap sevmeyenler rattan mobilyaları tercih edebilirler. Yukarda belirttiğimiz gibi büyük mekanlarda da bitkileri sakın es geçmeyin, bakımı hem ruhunuzu dinlendirecek, hem de ortamı ferahlatacak. Bu doğal mekana şıklık katmak istiyorsanız iri çakıl taşlarını dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz. Geniş bir terasınız var ise modern şezlongları koyarak dilerseniz güneşlenir, dilerseniz de akşam serinliğinin tadını çıkabilirsiniz.