Eylül
2015
renk

Bayram Sofrası Nasıl Olmalı?

Tüm bayramlar gibi Kurban Bayramı da ailenin aynı sofrada bir araya geldiği ve keyif içinde yemeklerin yendiği mutlu zamanlardır. Peki, bu keyifli anları unutulmaz kılmak için sofra düzeninde nelere dikkat etmeliyiz?

Dikkat edilmesi gereken ilk püf noktası, masa örtüsü seçimidir. Masadaki uyum masa örtüsü ile başlar. Nasıl ki duvarlar, ev dekorasyonu için temeli oluşturuyorsa, masa örtüsü de sofrada aynı işlevi görür. Masa örtüsünün boyutları masa ile orantılı olmalıdır, yani ne çok kısa ne de uzun olmalıdır. Keten, işlemeli ya da dantelli örtüler sofranızı daha şık gösterecektir. Masa örtünüz yemek takımlarınızın ve duvarınızın rengiyle uyumlu olmalıdır. Bu noktada, duvar rengi ile benzer veya karşıt renklerle kombinasyon yapabilirsiniz. Seçim size kalmış.

Masa düzeninde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da peçetelerdir. Peçetelerde hem renk uyumu hem de katlama biçimi önem taşır. Bu yıl Kurban Bayramı sonbahara denk geldiği için sofranızda pastel renkleri tercih edebilirsiniz. Güz rengi bir sofra örtüsü üzerine bordo peçeteler sofranızda sonbaharın esintisini hissettirecektir.

Zıtlıklarla da güzel bir masa hazırlanabilir. Ama resmi yada yarı resmi bir davet verecekseniz sofranızdaki her şeyin ahenk içinde olması gerektiğini unutmayın. Bu sebeple birbiriyle uyumlu takımlar tercih etmelisiniz.

Taze çiçeklerden yapılmış bir aranjman yada farklı süslemeler kullanılacaksa masadaki armoninin bozulmamasına da dikkat etmelisiniz.

Tüm okurlarımıza aileleri ve sevdikleri ile beraber mutlu ve huzurlu bir bayram dileriz.