Ekim
2015
renk

Renklerde Yağmur ve Toprak Uyumu

Doğada yağmur ile toprak kokusu birbirinden ayrı düşünülemez. Bu ikili, renkler dünyasında da oldukça uyumlu bir çift oluştururlar.


Yağmur denince hafızamıza kazınmış tek bir koku vardır, yağmurdan sonra etrafı saran, ıslak toprağın kokusu... Bu koku yağmurla o kadar özdeşleşmiştir ki, esasında topraktan gelen bu kokuya yağmur kokusu ismini veririz. Doğada ayrılmaz bir parça olan bu iki olgu, renkler dünyasında da bir o kadar uyumludur.


Yağmurun renkleri olan mavi tonları ile toprağın renkleri kahve ve bej tonları birbirleri ile bir armoni içerisindedir. Mavi tonları gökyüzünü çağrıştırdığı için sakinleştirici ve serinletici özelliğe sahiptir. Dyo standart iç cephe renk kartelasında yağmuru en çok hissettiren mavi tonu “Mine” aynı zamanda mavinin en ruhani tonudur. “Mine” ile uyumlu olacak toprak renkleri için ise Dyo standart iç cephe renk kartelasından “Vizon” ve “Hareli” renklerinden birini seçebilirsiniz. Bu renkler, evinizde farklı bir kombinasyon yaratmak isterseniz kullanabileceğiniz doğayı çağrıştıran renklerdir. Rahatlatıcı ve sakin bir iç mekan için birebirdirler. Bu renkler ile dekorasyonunuzda, ahşap mobilyalar, ekose desenler, kozalaklar ve dalları kullanarak rüstik bir hava yaratabilirsiniz. Böylece huzurlu ve dingin bir ortam yaratmış olursunuz.


Ferah ve doğal bir ortam oluşturmak isteyenler “Mine” “Vizon” ve “Hareli” renklerinden şaşmamalı .