Kasım
2015
renk

Kışın Tadı: Camekan ve Cambalkonlar

Kışın en fazla iç ısıtan mekanları, yüzünü fazla göstermeyen güneşin tadını çıkarmamıza olanak veren camekanlardır. Günümüzde yalıtım teknolojisinin de yardımı ile camekanlar, kışın tam bir konfor mekanına dönüşüyor. Kapalı mekanlardan bunalanlara ferah ve dekoratif bir ortam sunuyor.


Balkonu nasıl kapatabilirim?
Balkon kapatmak için ülkemizde genellikle alüminyum doğrama, PVC ya da temperli cam malzeme tercih ediliyor. Son yıllarda katlanır sistemli camlarla görüş alanını kapatmayan cam balkonların epey revaçta olduğu bir gerçek. Bu malzeme daha geniş bir görüş alanı yarattığı için daha ferah bir his veriyor. Balkonu oturma alanı olarak kullanacaksanız daha estetik malzemeleri tercih edin. Sadece depo olarak kullanılacak bir balkon için ise daha ekonomik seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Cambalkon dekorasyonunda nelere dikkat etmeli?
Camekan dekorasyonuna başlarken, camekanlar genellikle dar alanlar olduğundan, aklınızda bulunması gereken ilk ipucu, “dikey yönde bir düzenleme” yapacağınızdır.

Katlanabilir veya gizlenebilir masalar ile sabah kahvaltılarınızı ve akşam yemeklerinizi camekanınızda yemenin tadını çıkarabilir, dikey balkon bahçeleri ile yer kaybetmeden çok daha fazla çiçek için alan kazanabilirsiniz. Masa sandalye gibi mobilyalar için yer olmayan dar camekanlarda ise yine kendi yapabileceğiniz modern veya klasik tarzda bir oturma köşesi veya rengarenk yer yastıkları kulanabilirsiniz.

Değişik kumaş parçalarından dikeceğiniz, duvara, tavana veya camekan iç duvarlarına asılabilen çiçek cepleri, eski ahşap paletler veya pencere rüzgarlıklarından yapacağınız bir çiçek duvarı ile ufak camekanınızda farklılık yaratabilirsiniz. Zemin döşemelerinde ise ahşap parkelere veya çeşitli ebatlarda çakıl taşları gibi doğal görünümlü malzemeleri tercih etmek küçük alanlarda daha doğal bir görünüm katacaktır.

Cam Balkonlarda Boya Seçimi
Bu noktada dikkat etmeniz gereken binanızın dış yüzeyi ile uyumlu bir renk seçmeniz gerektiğidir. Duvarlarınızı açık tonlarla boyamak, camekanı daha ferah gösterecektir. Ayrıca, küçük balkonların dizaynları yapılırken canlı renklerin tercih edilmesi mekanı olduğundan daha da canlı gösterir.

Can Balkonda önemli bir unsur: Perdeler
Cam balkonlarda önemli bir alanı perdeler kaplar. Arzu ederseniz, tamamen perdesiz de kullanabilirsiniz ancak doğru bir perde seçiminin camekanınıza ayrı bir hava katacağı da kuşkusuz. Tamamen cam olan balkonların modern çizgisine uygun olacak modern stor tipi modellerin tercih edilmesi yerinde olacaktır. Böylece hem daha kolay açabilirsiniz, hem de duruma göre istenildiği kadar açılıp kapatılması da mümkün olur. Bu perdelerin güneşin gelişine göre kapatılıp açılabilir olmaları çok büyük avantajdır.