Aralık
2014
urun

36'ncı DYO Resim Yarışması'nın Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen Dyo Resim Yarışması'nın 36'ncısı tamamlandı. 4'ü pentür, 2'si özgün baskı dalında ödüle değer bulunan eserler için, Cemal Reşit Rey Kongre Merkezi'nde ödül töreni yapıldı.


1967 yılında başlayan, 1993 yılından bu yana Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2 yılda bir düzenlenen Yarışma'nın bu yıl 36'ncısı düzenlendi. Dyo Resim Yarışması’nın ödül töreni, 19 Kasım Çarşamba akşamı Cemal Reşit Rey Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Bu yıl düzenlenen yarışmaya 992 sanatçı 1.574 eserle rekor bir katılım gösterdi. Türkiye dışında Meksika, Azerbaycan ve Polonya’dan da eserler yer aldı. Seçici Kurulu'nda Yalçın Gökçebağ, Prof. Dr. Zahit Büyükişleyen, Dr. Ümit Gezgin, Prof. Şeniz Aksoy, Prof. Mümtaz Sağlam, Doç. Hasan Kıran, Prof. Zafer Gençaydın, Prof. Cuma Ocaklı ve Prof. Aydın Ayan'ın bulunduğu yarışmanın değerlendirmeleri İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir' de yapıldı.

Seçici Kurul değerlendirmelerinin ardından 6 eser ödüle layık görülürken 67 eser de sergilenmeye değer bulundu. Ödül kazanan eserler İstanbul'un ardından Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Şanlıurfa ve Samsun' da sergilenecek.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar törende yaptığı konuşmada, resim sanatının en büyük destekçilerinden biri olduklarını söyledi. Sanata ve sanatçıya destek vermek amacıyla 47 yıl önce yola çıktılarını belirten Yaşar, "Ekonomik ve çevresel faaliyetlerin olduğu kadar sosyal faaliyetlerin de sürdürülebilir olması çok önemli. 40 yıldır eğitim, kültür ve sanata destek veren Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, topluma sürekli katkımızın bir göstergesi. 1993 yılından bu yana Vakfımız tarafından hayata geçirilen Dyo Resim Yarışması 47 yıldır devam ediyor. Biz renklere gönül verdik. 47 yıldır ülkemizdeki çağdaş resim sanatının koşulsuz destekçisiyiz." dedi.

Pentür Dalında;
Ayşe/Bilir/Nikbin Amnezi/120 x 150/Karışık Teknik
Gülveri/Kaya/Turist/120 x 150/Akrilik
Erdal /Kocabey/Eşref-i Mahlükat – Gelin Kız 1/100x 130/Karışık Teknik
Belit/Sak/İd/120 x 73/Yağlı Boya

Özgün Baskı Dalında;
Seyit Mehmet/Buçukoğlu/Ortak Alan/63 x 95/Gravür
Necla /Tosmur/Manevra/110 x 43/Özgün Baskı